Archive - Eki 2006 - Forum konusu

Tarih
 • All
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
Tür

October 25th

Akıllı kimselerin alâmetleri

Hikmet ehli zatlar akıllı kimselerin özelliklerini şöyle bildirmişlerdir:

Akıllı kimse, sadece iyiyi ve kötüyü anlayan değil, iyiyi görünce onu alan ve kötüyü görünce de onu terk edendir.

Akıllı, ileriyi gören, düşünen, zararını kârını bilen sonunda pişman olacağı işi yapmayan kimsedir.

Akıllı kimse, emellerini kısa tutup, sabaha bile çıkamayacağını düşünen, ibâdetine kuvvet verecek ve irfan yolunda yürüyecek miktardan fazla geçim derdi olmayandır.

Akıllı, şehvetten kendini koruyan, âhireti dünya ile değişmeyendir.

Câhil kimselerin alâmetleri

Şu altı özellik, cahillik alâmetidir. Câhiller, ahmaklar bu alâmetler ile belli olur:

Birincisi: Cahiller, yerli yersiz her şeye hemen öfkelenirler, sinirlenirler. İnsana, hayvana ve hoşlanmadıkları her şeye hemen kızıp öfkelenirler. Hattâ cansız varlıklara bile kızarlar, onlara zarar verirler.

İkincisi: Mallarını, paralarını faydasız işlerde sarf ederler. Âhirette faydası olmayan, hattâ âhirete zarar verecek işler yapan yerlere harcarlar. Akıllı insana yaraşan, malını, mülkünü, servetini faydalı yerlere harcamak, hiçbir sevâbı ve hiçbir faydası olmayan yerlere harcama yapmaktan sakınmaktır. Âhirette, malı nereden kazanıp nereye harcadığı sorulacaktır. Malını, servetini faydasız yerlerde harcamak, câhillik alâmetlerindendir.

October 24th

Soru ve Sorun (Taharet-abdest-namaz) Site yetkililerine !!

Ilk basta herkese Ramazan Bayramimizin Mubarek olmasini diliyorum. Sayin site yoneticileri ve siteyi takip eden din kardeslerim; burasi tam bir aile ortami gibi oldugundan ve insanlar cok ozel konulari dahi birbirlerine veya sitedeki yetkili kisilere sorabilmeleri cok guzel. Bende bundan faydalanarak kafamdaki bazi seyleri sormak istiyorum. Ben 35 yasindan sonra ( cok gec kalmis olmakla beraber ) dini gorevlerimi (namaz vs.) yerine getirmeye basladim. Ve kendimi gercekten farkli olarak goruyorum. Yaklasik alti aydir ozellikle vakit namazlari konusunda dikkat etmeye calisiyorum. Daha onceki bir sorumda gorulecegi gibi tam olarak herseyi bilemiyor. Bazi kaynaklardanda istedigim sorunun yanitini tam olarak bulamiyorum. Kendimcede yorum yapmak istemiyorum. Bu site aslindan imdadima hizir gibi yetisti. Sorum iki bolumde ikiside temizlik ile ilgili.

oruç kefaret...

selamünaleykm...

Dogum yapmış bir kadın ramazan ayından kalan borcunu aradan bir veya iki sene geçmişse, kefaret vermek zorundamıdır???

selametle...

October 22nd

Sabah namazi hakkinda sorum var

Sabah namaziyla ilgili sorum olacakti. Bu konuda bilgisi olan yanitlarsa sevinirim. Ben isim geregi haftanin 3-4 gun gece calisiyorum. Bazi gunler sabah namazi zamaninda yaptigim is ten ayrilamayacak durumda oluyorum. Yani tek basima yapilan bir is ve gorev yerinden ayrilamadigim bir is. Boyle durumlarda namazimi kazaya birakabilirmiyim? Okudugum kitaplarda bilerek kilinmayan namazin kazasi olmaz, unutma veya uyuya kalip, kilinamayan namazlarin kazasi olur diye okudum. Evime dondukten sonra ogle namazi vaktine kadar sabah namazi gorevini yerine getirsem olurmu ? Nasil davranmaliyim.?

October 22nd

Kuranın Sinyalleri

İslam ilim,irfan ve medeniyet dinidir. Çünkü İslam asırlar ötesinin dinidir.Yerlere ve gölere sığmayan ulvi tek dindir. İslam şablon dini değildir. Yer yüzünde yaşayacak son insana kadar, bu din baki olacak. Allah bu dini sigortalıyor. Allah’ın takdirini bozabilecek kimdir? Bizim gibi fanilere ne oluyor? Allah şöyle buyuruyor:
‘Hiç şüphesiz Kur’an-ı biz indirdik. O’nu tahrif ve tağyirden biz koruyacağız’.
Hicr sûresi,ayet: 9
Maneviyat önderleri bulunmayan toplumlarda, Allah’dan korkanlara rastlanamaz.
Resûlullah s.a.v. asırların güneşiydi. Peygamberimiz varken başka kandilleri aramaya ihtiyaç yoktu. O güneş batıktan dan sonra, dava arkadaşları Onun nuruyla meseleri çözdüler. Hatemül enbiyanın nurunu gören gözler bu alemden göçtükten sonra,ortalığa karanlıklar çökmeye başladı. akabinde içtihat ve kıyas gündemi geldi.

Son On Gün

Ramazanın Son On Gününün Özlemi

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
Bismillahirrahmenirrahim

'Gerçek şu ki, Biz onu Kadir Gecesi'nde indirdik.' 97 Kadir, 1
‘Gerçekten Biz Onu, mübârek bir gecede indirdik’ Duhân, 3

Allah Teâlâ Kur’an-ı bir bütün halinde, Levh-i Mahfuzdan dünya semasın daki Beytülizzet’e, bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinde indirdi. Kur’an-ı Kerim olayların seyrine ve duyulan ihtiyaca göre 23 senede terciden teker teker arza tenzil buyrulmuştur. Yani Resulullah’ın s.a.v. mübarek kalbine ilka edilmiştir.

‘ Biz Onu, Kur’an olarak, insanlara dura dura okuyasın diye (âyet âyet, süre süre) ayırdık ve onu gerektikçe (ihtiyaca göre) indirdik’. İsra, 106

Zenginleşen kadın kolay boşanıyor

ABD'de Arkansas Üniversitesi'nin araştırmasına göre ekonomik özgürlüğü olan veya evlilik sonrası maddi durumu güçlenen kadınlar boşanmaya eğilimli. Paralı ve çalışan kadın kocasıyla daha çok kavga ediyor. Boşanma sonrası sıkıntı yaşamayacağı için hemen avukat tutuyor.

Kadın zengin olunca kocadan ayrılıyor

ABD'de yapılan araştırmaya göre, kadınların maddi durumlarının iyi olması boşanmaları üzerinde etkili.

Amerika'nın saygın eğitim kurumlarından Arkansas Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Randall Kesselring, kadınların maddi durumları ve evlilikleri üzerinde yaptığı araştırmasında kadınların maddi durumlarının iyi olmasının, boşanmaları üzerinde etkili olduğunu belirtti. 112 bin kadının maddi durumları ve medeni halleri üzerinde istatistiksel bir çalışma yapan ekonomi profesörü Kesselring, kadınların maddi durumlarının iyi olması, ya da zaman içinde durumlarında yaşanan pozitif değişimin evliliklerini sürdürüp sürdürmeme kararını vermelerinde çok etkili olduğunu ortaya koydu. Kadınların maddi durumunun iyileşmesi halinde eşlerinden ayrılmaya daha meyilli olduklarını belirten araştırmacı, bu sonucu da şu nedenlere bağladı:

October 17th

Neler Haram dir ?

Haram ile ilgili sorum olacak; bilgisi olan cevaplarsa sevinirim. Lutfen yorumlarinizi bekliyorum.
1- Bir insan calistigi isyerinde gelen musteriler icin ikram edilmek uzere olan cikolata-seker vs. tabagindan yanina alip, evine goturup cocuklarina yedirirse ( isyerinde o yiyeceklerden yeme hakki var ve isteyken istedigi kadar yiyebiliyor ) harammidir? Cocuklarinin yemesi haram midir ?
2- Toplu tasima araclarina binerken bilet kullanmazsa (kacak olarak binerse ) bilet miktari kadar haram yemis sayilirmi ?
Kucuk-onemsiz-basit gibi gormeyiniz lutfen dusuncelerinizi belirtiniz.

October 12th

selamün aleyküm...

selamün aleyküm...

evli bir bayanım...Kullandıgım altınların zekatını vermek zorundamıyım...ama 80 gramdan fazla var...bu konu hakkında bir bilginiz varsa bana yardımcı olursanız sevinirim...

Selam ve dua ile...

soru..yardımcı olursanız sevinirim

selamün aleyküm kardeşlerim,,

Bir sorum olcaktı...yeni doğum yapmış bir tanıdığımın sorusu bu....eger bu konu hakkında bilginiz varsa bana yardımcıolur musnuz???

SORU:
Doğumdan 40 gün sonra hala kanamam devam ediyorsa namaz kılabilir miyim veya oruç tutabilir miyim??
60 güne kadarda devam edip 60 günden sonrdadevam etse aynı şekilde yine namz kılabilir veya oruçtutabilir miyim??

Allah razı olsun sizlerden....biraz açık bir soru oldu hakkınızı helal edin...

October 4th

Para azdırıyor mu acaba?

Parayı bulan boşanıyor Şans oyunlarıyla köşeyi dönenlerin yaptığı ilk icraat eşlerini boşamak oluyor.

Paranın kokusunu alan 'gizli' akrabalar ile tanışan talihliler, hızlı yaşama ayak uyduramayıp paraların suyunu çekmesiyle 'keşke' demeye başlıyor.

Gazeteci Fahri Sarrafoğlu ve Miraç Aköz, Bilim Sanat Felsefe Akademisi'nde "Şans Oyunlarının Kaybettirdikleri" isimli bir sergi açtı. 6 Ekim'e dek açık kalacak serginin özelliği ise; Türkiye ve dünyada şans oyunlarından büyük ikramiye kazandıktan sonra ellerindeki her şeyi kaybeden insanların hikayelerine yer vermesi. İşte sergiden talihsiz talihli hikayeleri:

October 2nd

İMÂM-I RABBÂNÎ HAZRETLERİ’NDEN (K.S.)

• Edebi gözetmek zikirden üstündür. Edebi gözetmeyen hakka kavuşamaz.

• Ehlinin (ailesinin) gönlünü almak için günâh işlemek ahmaklıktır.

• Kalbin tasfiyesi (temizlenmesi); İslâmiyet’e uymakla, sünnetlere yapışmakla, bid’atlardan ve nefse tatlı gelen şeylerden kaçınmakla olur. Zikri ve rehberi (doğru yolu gösteren âlimi) sevmek bunu kolaylaştırır.

• Malı zarardan korumanın ilacı zekât vermektir.

• Mekrûhtan sakınmak ve bir edebi gözetmek, zikirden, fikirden ve murakabeden daha fâidelidir.

• Mubâhları gelişigüzel kullanan, şüpheli şeyleri yapmaya başlar. Şüpheli şeyleri yapmak da

Yemek Tarifleri

Lezzet Vadisi sitemizi favorilerine ekle

Son yorumlarGoogle
 

. . . . . . . . . . . . . . Iste Zehirli Ok'lar . . . . . . . . . . . . .
Alkol · Flört · Porno · Seks · Zina · Göz Zinası · Şehvet · Aşk · Chat · Dans · İftira · Nefis · Medya · Televizyon · Şeytan · Büyü ve Sihir · Cincilik · Fal · Kehanet · AIDS

. . . . . . . . . . . . . . Panzehirler . . . . . . . . . . . . .
Amel · Dua · Namaz · Oruç · Zekat · Evlilik · Eğitim · Hayat · Aile · Gençlik · Kadin · Tesettür · Sevgi · Maneviyat · Ahlak · Bela ve Musibet · Edep · Haya · iffet · Sabır · Tevbe · Şefeaat· Nasihat · RIZIK · Sağlık

Perde arkası · Güvenlik · Haber · Hikaye · Kitap Tavsiyesi · Soru-Cevap · Şiir · Asrı Saadet · Osmanlı

Anket

Chat, forum ya da messenger den tanıştıkların ile sohbetin boyutu ne kadar?:

Fetvalar::1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13